Google’ın sürücüsüz otomobilleri kötü hava koşullarıyla mücadele etmeyi öğreniyor
Ocak 11, 2016
Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
Ekim 12, 2016

IPTV ile Internet Tv Arasındaki Farklar

Internet TV ile IPTV isim olarak kulağa aynı gelen bu iki teknolojinin birbirleri arasında belirgin farkları vardır. Bu farklardan belkide en önemlisi IPTV’nin abonelerine sunduğu servis kalitesidir. Servis kalitesi kavramı biraz irdelersek eğer ortada bir servis ve hizmet sunuluyorsa ve bu belirli bir kalite standardında insanlara sunuluyorsa burada internet kullanıcı ya da TV izleyicisi kavramlarını IPTV abonesi ya da son kullanıcı kavramlarına bırakmaktadır.

IPTV belirli bir ücret karşılığında servis sağlayıcılar tarafından abonelerine sunulan TV ve internet servislerinin tümleşik hizmetidir. Biir internet kullanısı internet üzerinde bir çeriği izlediği zaman içeriğin taşınmış olması, görüntü kalitesinde düşüklük, bant genişliğinden kaynaklanan görüntü donması vb. gibi sorunlara sıkça rastlayabilir. Bu sorunlarla IPTV son kullanıcsının kesin olarak karşılaşmayacağı servis sağlayıcılar tarafından taahhüt edilmiştir.

IPTV zaten yüksek çözünürlükte yayın sloganıyla yola çıkmıştır ve abonelerine çok kaliteli bir ses görüntü deneyimi yaşamayı taahhüt eder.

Servis kalitesi dışında IPTV ve internet diğer belirgin farklar aşğıdaki tabloda gösterilmiştir.

IPTV Internet TV

Comments are closed.