“iPhone 7’de kulaklık girişi kalsın” kampanyası 210 bin imzaya ulaştı
Ocak 11, 2016
Google’ın sürücüsüz otomobilleri kötü hava koşullarıyla mücadele etmeyi öğreniyor
Ocak 11, 2016

Yurt dışında “Peach” virali dolanıyordu. Aslında viral demek ne kadar doğru bilmiyorum ama iyi bir network kullanımı olduğu belli.

Olay aslında şu, Vine kurucu ortaklarından Dom Hofmann yeni bir sosyal ağ uygulaması yaparak Vine’dan sonra sosyal ağ pazarında yer almakta kararlı olduğunu gösterdi. Producthunt’da ürünü paylaşarak ciddi bir geribildirim toplayan Hofmann sonrasında bağlantılarını kullanarak herkese “Peach” içerikli paylaşımlar yaptırdı ve ürün de farklı olunca olay hızla yayıldı. O kadar ki Mashable, Techcrunch, Engadget gibi siteler haber olarak yayınladılar.

peach

Oldukça sade ve basit bir arayüze sahip olan Peach, Twitter gibi bir durum güncelleme platformu havasında. Son dönemlerin unicorn uygulamalarından olan Slack’ten aldığı “komutlarla bir şeyler yaptırma” özelliği ile de diğer uygulamalardan ayrılıyor. Peach ekibi bunu “magic words – sihirli kelimeler” olarak tanımlıyor.

Uygulamayı indirdiğinizde çok hızlı bir üyelik sonrası Slack’te olduğu gibi uygulama sizinle konuşarak sizi yönlendiriyor. Size söylediği şeyleri yapıyorsunuz ve böylede uygulamanın fonksiyonlarını ve neler yapabileceğinizi öğreniyorsunuz.

peach-komutlar

Şimdilik sadece iOS uygulaması bulunan Peach Android’de yer alacak mı şimdilik belli değil. “Facebook’u bitirecek uygulama bu mu?” diye sorarsanız bence bir mesajlaşma uygulamasından öteye gidemeyecektir. İlk bakışta bana bir zamanlarda çok büyük ses getiren Path uygulamasını anımsattı. Her ne kadar yenilikler getirse de Path uygulamasının son durumu da pek iç açıcı değildi.

Uygulamanın tarzı önümüzdeki dönemlerde çıkacak olan uygulamaların Slack modelini daha sık kullanacağının bir göstergesi diye düşünüyorum. Eğer indirip denerseniz Peach uygulaması ile ilgili yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın.

kaynak:sosyalmedya.co

Comments are closed.